.

.

AKTUALIZOVAŤ NAJNOVŠIE ČLÁNKY

Z kráľovskej hry sa stala kráľovská výstava

  • PDF
3708
Like!

kralovsky-sach

Pätnásť slávnych umelcov vytvorilo takéto šachové súpravy z fľaštičiek na lieky, nábytku pre bábiky či ako tekvicu.

.

.

Šach hral Marcel Duchamp, Max Ernst, Man Ray aj René Magritte, tí všetci navrhovali aj svoje vlastné šachové sady, Kráľovská hra ich fascinovala, rovnako aj spisovateľov či filmárov. Asi žiadna iná hra sa nestala takým vďačným námetom filozofických aj dobrodružných príbehov, spomeňme Bergmanovu Siedmu pečať, Lužinovu obranu od Vladimíra Nabokova aj Škvoreckého Mirákl. A bol to Marcel Duchamp, ktorý povedal: Zo svojho tesného kontaktu s umelcami a šachistami som dospel k osobnému záveru, že zatiaľ čo všetci umelci nie sú šachisti, všetci šachisti sú umelci. Na výstave v Prahe predstavili pätnásť šachových súprav od súčasných umelcov. Je prekvapivá a fascinujúca ako šachy samotný. U mnohých autorov už nejde o jednoznačnú identifikáciu figúr, či dokonca čiernych" a bielych, stále je to však hra. Títo umelci sa hrajú sami so sebou, s divákom, s vlastným princípom šachu, a so svojím umeleckým rukopisom.

Talian Maurizio Cattelan vytvoril 32 figúr z ručne maľovaného porcelánu, ktoré predstavujú princíp dobra a zla. Dobro symbolizuje Martin Luther King ako biely kráľ, v jeho radoch bojuje Matka Tereza, Gándhí, Superman, Sediaci býk aj Johanka z Arku. Čiernym kráľom je Adolf Hitler, medzi pešiakmi nájdeme Stalina či grófa Draculu, strelcom je smrtka z Bergmanovej Siedmej pečate tá, ktorá hrala šach, je tu jednou z figúr na šachovnici. Cattelanové šachy sú tu pritom jedny z najkonvenčnějších.

kralovsky-sach1

Japonka Yayo Kusama, sužovaná dlhotrvajúcimi halucináciami, zhmotnila svoje vidiny do obrovskej koženej červenobielej bodkovej tekvice s odklápacím vrchom, v ktorej sa nachádza červenobiela a žltomodrá taktiež bodkovaná šachová sada, len korunky kráľov a kráľovien sú zlaté. Tvarom jej šachy pripomínajú tancujúci regiment po požití vysokej dávky halucinogénnych drog.

Držiteľka Turnerová ceny Rachel Whitereadová zase svoje šachy vyrobila z odliatkov nábytku pre bábiky na jednej strane a z miniatúrnych úžitkových predmetov, žehliaca doska, kôš na odpadky na strane druhej. Šachovnicou je podložka pozostávajúca zo štvorcov koberce a linoleí.

Slávny brit Damien Hirst pokračoval pri tvorbe šachu vo svojej obľúbenej a charakteristickej línii liekov a medicín. Nazval svoju súpravu Mentálna eskapológia, na strane bielych v nej vystupujú ampulky na lieh s vypieskovanými názvami roztokov, na strane čiernych sú rovnaké ampulky so striebornými uzávermi. Sadu dopĺňa chirurgický stolík a dve zubárske stoličky.

Medzi ďalšími, nemenej vydarenými súpravami nájdeme kuchynský readymade Paula McCartneyho, Tugnovu inšpiráciu ľudskými ústami (tridsaťdva zubov a tridsaťdva šachových figúr) alebo Mechanického Turka od Gavina Turka, ktorý na premietaní filmu simuluje šachovú úlohu zvanú Cesta kona.

kralovsky-sach2

Umenie šachu je prehliadkou fantázie i úchyliek. Jedno však majú vystavené šachové súpravy spoločné nenudia, vedia uhranúť návštevníkov galérie, vtiahnuť ich do svojho sveta, osloviť ich. Výstavu navyše doplnili o obrie šachy umiestnené medzi sochárskými exponátmi a kaviarenskými stolíkami na terase, kde je možné hrať pod holým nebom s figúrami, ktoré siahajú dospelému človeku minimálne do pásu.

.

.

Najčítanejšie Zaujímavosti

Zaujímavé stránky:

zahradnecentrum

ovocieazelenina