.

.

AKTUALIZOVAŤ NAJNOVŠIE ČLÁNKY

Chováme doma Včely Samotárky

  • PDF
10209
Like!

vcely samotarky

Včely samotárky sú málo známe druhy včiel. Často unikajú aj pozornosti včelárov.

.

.

Nežijú vo veľkom roji, ako včela medonosná, ale pustovníckym spôsobom a preto sú oveľa menej nápadné. Nemajú robotnícku triedu, pretože všetky sú plodné samičky. Každá včela samotárky nakladie do vhodnej dutiny, chodbičky svoje vajíčka, zvyčajne každé do osobitnej komôrky, zásobí ju potravou, pylomedovým cestom a dutinu uzavrie vhodným materiálom, hlinou, listami, každý druh používa svoj obľúbený materiál. Z vajíčok sa vyliahnu malé larvičky, živia sa pripravenou potravou, po nejakej dobe sa zakuklia a nakoniec sa z nich vyliahne nová generácia. Samičky sa spári s samčekom a celý cyklus sa opakuje. Na území našej republiky žijú desiatky druhov samotárok a každý má iný spôsob života.

Pozrite si ako čmeliak usilovne opeľuje kvietok a vypočujte si jarný spev vtáčikov.

Chov samotárok

Chov včiel samotárok je úplne jednoduchý, stačí týmto samotárkam pripraviť vhodné hniezda. Takmer každý druh samotárok si pritom buduje svoje hniezdo trochu odlišným spôsobom, pri príprave hniezd môžete byť preto veľmi tvoriví, zvlášť keď pravdepodobne neviete, aké druhy vo vašom kraji žijú. Niektoré druhy si budujú chodbičky pre hniezdo sami, tým stačí pripraviť len vhodný terén. Môže to byť napr: piesočnatý breh, alebo chodník, kamenný múrik v záhrade zlepený hlinenou maltou miesto betónu, záhradný domček alebo múrik z neomietnutých nepálených tehál alebo aspoň murovaný s veľmi chudobnou vápennou maltou.

To všetko je ideálne pre zemné včely, pískorypky, ploskočelky, chlponožky. Včely drvodielky zase nepohrdnú starým spráchniveným drevom, alebo vyschnutou hruškou v kúte záhrady, plnú chodbičiek od hmyzu. Ešte viac druhov potom využíva rôzne už existujúce dutiny a chodbičky. Niektoré sú pritom veľmi vynaliezavé, jedna včela si napríklad urobila svoje hniezdo v záhybe papierových dosiek s poznámkami.

Veľkou prednosťou včiel samotáriek oproti včelám medonosným je ich úplná mierumilovnosť a vôbec celková nenápadnosť. Ich chov je úplne bezpečný a pritom veľmi ľahký, môžete ho zveriť aj deťom. Samotárky sú pritom veľmi zdatné v opeľovaní,  v mnohých prípadoch dokonca výkonnejšie, než včela medonosná . Platí to najmä v prípade opeľovania cudzo opelivých odrôd, ochotnejšie prelietajú z jedného stromu na iný, aj za zlého počasia.

Nakladú do vhodnej dutiny alebo chodbičky svoje vajíčka, kde každému vytvoria zvláštnu komôrku. Do tej pridajú zásoby potravy (zmes peľu a medu) a dutinu uzavrú vhodným materiálom. Obvykle hlinou alebo kúskami listov, záleží na druhu včielky. Z vajíčok sa vyliahnu larvičky a tie sa v komôrke živia pripravenou potravou. Po nejakej dobe sa zakuklia a nakoniec sa z nich vyliahne nová generácia.

ODPORÚČAME:

Pozrite ako zvládnuť alergiu po uštipnutí hmyzom

Psík maľuje umelecké obrazy, ktoré sa predávajú za stovky euro!

Zvrátené prírodné zákony! Prečo silnejší zabije slabšieho?

Konzumujete často alkohol? Alkoholové psychózy!

tags: chovame doma vcely samotarky

.

.

Najčítanejšie Zaujímavosti

Zaujímavé stránky:

zahradnecentrum

ovocieazelenina